Pierwsze chwile w nowym domu

Start / Aktualności / Pierwsze chwile w nowym domu

Pierwsze chwile w nowym domu

12 września 2020

Nowy piesek w domu szybko staje się oczkiem w głowie właścicieli i jest centrum zainteresowania wszystkich domowników. To zarówno pociecha dla wszystkich ale też obowiązek – o czym nie wolno zapominać.

Beztroska radość i odrobina obowiązku

Pamiętajmy, że masz wymarzony szczeniak dorośnie i zostanie z nami przez kilkanaście lat dlatego decyzje o zakupie lub adopcji należy dokładnie przemyśleć.

Opieka nad szczeniakiem wiążę się z pewnymi wyzwaniami – nauka czystości, posłuszeństwa ale również wymaga odpowiednich funduszy. Poza zakupem wyprawki warto zaplanować wydatki związane z profilaktyka tzn. odrobaczanie i szczepienia.

Jaka rasa będzie odpowiednia dla nas?

Przy wyborze rasy warto pamiętać, że pewne rodzaje wymagają wyjątkowej opieki np. regularnego strzyżenia czy większej dawki ruchu. Ważne abyśmy byli w stanie sprostać takim potrzebom. Dlatego też istotne jest aby wybór naszego towarzysza był przemyślany.

Bardzo często spotykamy się ze smutnymi sytuacjami gdzie pies zostaje oddany do schroniska ponieważ przerósł (dosłownie) oczekiwania opiekuna i stał się gigantem, który nie mieści się w niedużym mieszkaniu, w bloku.

Odżywianie i dieta szczeniaka?

Właściwie zbilansowana dieta jest ogromnie ważna w okresie wzrostu. Powinniśmy zapewnić szczenięciu odpowiednią ilości energii i substancji odżywczych. Konieczny jest stały dostęp do wody.

Dostępnych jest wiele rodzajów karm dla szczeniąt – wybierajmy te o dobrym składzie z odpowiednią ilością energii i składników odżywczych. W przypadku problemów w tej kwestii oczywiście jesteśmy w stanie doradzić czym się kierować przy wyborze odpowiedniego rodzaju pokarmu.

Niestety tzw. „ludzkie” jedzenie nie jest zalecane dla szczeniaka a także dorosłego psa dlatego też ważne aby mieć to na uwadze.

Opieka medyczna i wizyty u weterynarza

Ważną częścią opieki nad szczeniakiem są regularne wizyty w przychodni weterynaryjnej, regularne odrobaczanie i szczepienie zwierzęcia. Pierwsze odrobaczanie pieska wykonuje się w 3 tygodniu jego życia, a następnie co miesiąc, aż do ukończenia przez pupila 6 miesiąca.

Pierwsze szczepienie szczeniaka – przeciwko nosówce i parwowirozie – wykonuje się w 6 tygodniu życia zwierzęcia, a kolejne w wieku 9 tygodni – przeciwko nosówce, parwowirozie, zakaźnemu zapaleniu wątroby i kaszlowi kenelowemu.

Następna dawka tej szczepionki powinna zostać podana po 3 tygodniach. 12-tygodniowego szczeniaka szczepi się również przeciwko wściekliźnie. Coroczne szczepienie przeciwko wściekliźnie jest w Polsce obowiązkowe.

Podsumowując

Pamiętajmy, że zwierzę to obowiązek na ok. kilkanaście lat. Wybierając podopiecznego musimy podchodzić do tego bardzo rozsądnie i nie kierować się emocjami. Każdy szczeniak jest uroczy (czy kociak) ale wraz ze wzrostem ilość słodyczy będzie malała a zastąpi ją regularna opieka i obowiązek.

Największą tragedią dla zwierzaka jest stracić dom. Dlatego prosimy zawsze aby przemyśleć chęć posiadania zwierzęcia (psa w tym przypadku).

Oczywiście polecamy zawsze aby skorzystać z „oferty” schroniska. Nie ma piękniejszego dnia dla zwierzaka niż ten kiedy drugą szansę na nowy dom oraz rodzinę. 😉

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego oraz mailowego. Życzymy wszystkim miłego weekendu i do zobaczenia w kolejnym wpisie 😉

Udostęnij dalej:

Nasza kadra