Jeśli, jesteście Państwo właścicielami psa, kota lub fretki i chcielibyście zabrać swojego pupila w podróż poza granice Polski oto kilka porad, z którymi warto się zapoznać.
Podróżowanie poza granice Polski ze zwierzęciem (psem, kotem bądź fretką) jest możliwe gdy nasz zwierzak posiada paszport!
Warunkiem wystawienia paszportu przez upoważnionego lekarza weterynarii jest:
UWAGA!!!
Szczególnie ważne są szczepienia przeciw wściekliźnie. Szczepień tych wymaga praktycznie każde państwo. Czasami wymagane są także inne szczepienia w zależności od celu podróży np Szwecja – zaleca szczepienia na leptospirozę i nosówkę. Z reguły szczepienia muszą być wykonane przynajmniej 21 dni przed datą wyjazdem i nie mogą być starsze niż 12 miesięcy. Szczegółowe wymagania dotycznące szczepień i kwarantanny na terenie poszczególnych krajów znajdziecie Państwo na stronie Gównego Inspektoratu Weterynaryjnego.Dodatkowo na 24-48 godzin przed wyjazdem, zwierzę musi zostać odrobaczone i poddane profilaktyce przeciw-kleszczowej, zostaje to odnotowane w paszporcie.
W większości krajów wymagane jest przy wjeździe zaświadczenie od Powiatowego Inspektora Weterynaryjnego, które ważne jest dwa dni od daty wystawienia. Jednakże wyjeżdżając do kraju z poza U.E. i poza kontynent europejski prosimy Państwa o bezpośredni kontakt z ambasadą, gdzie podane zostaną Państwu szczegółowe wymagania. Wiele Państw zmienia przepisy w zależności od sytuacji epizootycznej i epidemiologicznej.
W dniu wyjazdu zastosować lekkostrawną dietę a najlepiej lekką głodówkę, w trakcie jazdy zadbać o dobrą wentylację i częste postoje. W przypadku bardzo nerwowych osobników dobrze jest zgłosić się do nas wcześniej po łagodne środki uspokajające. Komfort jazdy i jej bezpieczeństwo poprawią akcesoria takie jak pasy bezpieczeństwa, szelki czy transportery dla mniejszych zwierzaków. Spełniając tych kilka zasad mamy pewność, że wspólna podróż będzie przyjemnym doświadczeniem zarówno dla kierowcy jak i czworonożnego pasażera!
Ambasada Szwecji: http://www.swedenabroad.com/pl-PL/Embassies/Warsaw/Odwied-Szwecj/Jak-przywie-do-Szwecji-zwierzta
Ambasada Niemiec: http://www.polen.diplo.de/Vertretung/polen/pl/09-wirtschaft-verkehr/07-tourismus/heimtiere1.html
Ambasada Wielkiej Brytanii: https://www.gov.uk/take-pet-abroad
Przed zabiegiem operacyjnym prosimy o wykonanie:
Badania wykonujemy nie wcześniej niż tydzień przed planowanym zabiegiem operacyjnym.
Zwierzę przywozimy do przychodni na wcześniej ustaloną godzinę, prosimy o zabranie ze sobą posłania lub koca.
Odebrać zwierzę po zabiegu będą Państwo mogli dopiero po wybudzeniu ze znieczulenia ogólnego. Zazwyczaj dzwonimy do opiekuna, kiedy zwierzę zaczyna wybudzać się ze znieczulenia.
Przy odbiorze ustalamy termin wizyty kontrolnej.
Badania RTG nie wymagają od zwierzaka ani opiekuna specjalnego przygotowania. Wyjątek stanowią badania, do których niezbędne jest zastosowanie znieczulenia ogólnego. Zwierzę, które ma zostać poddane znieczuleniu musi być 8-12 godzin na czczo. Przyjmowanie wody jest dozwolone. W uzasadnionych przypadkach do 7 dni przed planowanym znieczuleniem wskazane jest wykonanie badań krwi.
Pacjent powinien być na czczo (minimum 8-10 godzin). Wskazane jest by pobierał wodę. Pacjent nie powinien oddawać moczu przez przynajmniej 2 godziny przed badaniem. Pozwala to na ocenę pęcherza moczowego oraz ułatwia obrazowanie narządów sąsiednio położonych jak chociażby macica.
Badanie usg jamy brzusznej nie powinno być poprzedzone badaniem kontrastowym przewodu pokarmowego, pęcherza moczowego czy wykonaniem lewatywy. Więcej szczegółów dotyczących przygotowania zwierzęcia do badania USG otrzymają Państwo od lekarza prowadzącego.
Sterylizacja suki czy kastracja psa, to zabieg chirurgiczny, na skutek którego zwierzę staje się nieodwracalnie bezpłodne. Samicom usuwa się jajniki, jajowody i macicę, samcom jądra i najądrza. Wysterylizowana samica nigdy już nie będzie miała potomstwa i cieczki, wykastrowany samiec nie będzie więcej odczuwał popędu płciowego.
Zwierzęta wracają do zdrowia raptem w ciągu kilku dni po zabiegu. Można je przeprowadzać u pacjenta w każdym wieku.
Nie zalecamy sterylizować suczek w czasie cieczki. Natomiast ciąża, nawet wysoka, nie jest zasadniczym przeciwwskazaniem do zabiegu sterylizacji. Sterylizacja aborcyjna niesie ze sobą ryzyko zbliżone do cesarskiego cięcia.
Psy, podobnie jak ludzie, wymagają odpowiedniej pielęgnacji zębów i dziąseł. Zaniedbanie tej ważnej kwestii może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, utrudniać spożywanie pokarmu, a nawet w najgorszym przypadku doprowadzić do bakteryjnego zakażenia całego organizmu.
Podstawowym sposobem na zapobieganie problemom z zębami jest ich regularne czyszczenie. W sklepach zoologicznych można kupić specjalne szczoteczki dla psów (na trzonku, podobne do szczoteczek dla ludzi, lub nakładane na palec) oraz różne rodzaje past do zębów.
Najlepiej szczotkować psu zęby codziennie. Psy zwykle nie lubią szczotkowania, dlatego też należy przyzwyczajać je do tego zabiegu powoli już od szczenięcego wieku. Na początku warto dać psu pastę do spróbowania, potem chwilę delikatnie poszczotkować zęby, a następnie każdorazowo nagrodzić psa przysmakiem, by zbudować dobre skojarzenia związane z myciem zębów.
Problemy z uzębieniem często wynikają również z niewłaściwej diety. Podawanie psom głównie mokrej i miękkiej karmy jak również karmy suchej o zbyt małej granulacji sprzyja powstawaniu kamienia nazębnego. Warto podawać psu karmę, którą musi porządnie pogryźć. Jedzenie większych chrupek wymagających od psa pogryzienia pomaga w ścieraniu płytki nazębnej oraz masuje dziąsła, poprawiają ich ukrwienie. Psom mającym skłonności do problemów z uzębieniem można podawać specjalistyczne karmy suche.
Oprócz czyszczenia szczoteczką, warto dawać naszemu pupilowi specjalne przysmaki i zabawki, które pomagają usuwać płytkę nazębną.
Ważnym elementem pielęgnacji jamy ustnej psa jest regularne sprawdzanie stanu uzębienia i dziąseł. Jeżeli zauważymy jakikolwiek niepokojący objaw, należy koniecznie udać się do lekarza weterynarii.
Nawet najprostszy i najkrótszy zabieg jest dla organizmu zwierzęcia pewnym obciążeniem, dlatego powinniśmy zapewnić mu szczególną opiekę pooperacyjną. Najlepiej na przeprowadzenie zabiegu wybrać taki dzień, kiedy ktoś z domowników może poświęcić mu więcej czasu.
Przed wszystkimi zabiegami wymagana jest głodówka, przeciętnie od 12 do 24 godzin. Przed zabiegami i narkozą przeprowadzamy dokładne badanie zwierzęcia. Zalecamy lub wymagamy, wykonanie podstawowych badań krwi. Pozwala to na uniknięcie części komplikacji w przebiegu operacji oraz w okresie pooperacyjnym.
Po zabiegu - Po zabiegach wymagających narkozy, zwierzę pozostaje pod opieką lekarza do czasu wybudzenia się. Jednak jeszcze przez kilka-kilkanaście godzin po opuszczeniu przychodni będzie dochodzić do siebie. Objawy takie jak: chwiejny chód, senność, nieskoordynowane ruchy są całkowicie normalne. Przed wyjściem do domu pacjent zostaje zbadany przez lekarza, a opiekun poinstruowany o dalszym postępowaniu.
W domu naszemu pupilowi należy zapewnić spokój i ciepło. Po narkozie dochodzi do spadku temperatury ciała, dlatego zwierzę powinno być dogrzewane. Przydatne będą koce, termofor, butelki z ciepłą wodą. Ważne jest także, aby nie kłaść zwierzaka na kanapie, łóżku ani żadnym innym podwyższeniu, ponieważ pozbawiony pełnej koordynacji może spaść i zrobić sobie krzywdę. Wodę i karmę możemy podać kilka-kilkanaście godzin po zabiegu (w zależności od rodzaju zabiegu – zgodnie z zaleceniami lekarza).
Nie wolno samodzielnie podawać zwierzętom leków przeciwbólowych. Leki przeznaczone dla ludzi są bardzo niebezpieczne dla zwierząt. W sprawie leczenia farmakologicznego należy zawsze kontaktować się z lekarzem.
Jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, zachowanie zwierzaka będzie budzić państwa niepokój lub będą państwo mieli jakieś pytania, jesteśmy do państwa dyspozycji.