Pchły w domu – Trudny przeciwnik

Start / Aktualności / Pchły w domu – Trudny przeciwnik

Pchły w domu – Trudny przeciwnik

1 sierpnia 2020

Pchły to uciążliwy pasożyt żyjący i żerujący na zwierzętach i ptakach. Rozróżniamy ponad dwa tysiące rodzajów pcheł, ale nasze psy atakuje najczęściej pchła kocia (Ctenocephalides felis) lub psia odmiana (Ctenocephalides canis).

Przyjrzyjmy się im bliżej

Pchły to owady o brązowym kolorze i wielkości od 1 do 6 milimetrów. Żywią się krwią żywiciela. Karmią się za pomocą aparatu kłująco-ssącego. Cechą charakterystyczną jest niezwykła skoczność pcheł dochodząca nawet do półtora metra. Cykl rozwojowy pchły trwa około stu dni. Samica składa 30-50 jaj dziennie. Jaja i larwy przebywają w bezpośredniej bliskości psa, czyli na posłaniu, dywanie, w wykładzinie, w szczelinach kanap. Pchły przez całe swoje życie przebywają na żywicielu, w okolicach jego uszu, pleców, ogona i na brzuchu.

Pierwsze objawy posiadania pcheł przez zwierzę

Jeśli zauważymy, że pies drapie się, a na skórze pojawiły się charakterystyczne czarne kropeczki (odchody pcheł), to znak, że naszego czworonoga zaatakowały pasożyty. Pies próbuje pozbyć się pcheł drapiąc konwulsyjnie, doprowadzając w miejscach ugryzień do zmian ropnych i głębokich ran. Łatwo może takie działanie doprowadzić do miejscowego zakażenia skóry. Dodatkowym kłopotem jest sytuacja, gdy pies wrażliwy jest na alergen zawarty w ślinie pcheł, gdyż można wtedy mówić o alergicznym pchlim zapaleniu skóry, co zalicza się do chorób skórnych o podłożu alergicznym.

Jak z nimi walczyć?

Na szczęście istnieje wiele sposobów na zwalczenie pchlej inwazji.

1. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u weterynarza, gdzie doradzimy jak dobrać odpowiedni preparat. Można użyć obroży przeciw pchłom, kropli na kark, spray’ów lub tabletek do połknięcia. Ważną sprawą jest długość działania poszczególnych specyfików. Obroże mogą chronić psa przez kilka miesięcy przed atakiem pcheł i kleszczy, ale krople i spray’e mają dużo krótsze działanie. Obecnie najskuteczniejszym środkiem do zwalczania pasożytów skórnych są preparaty w formie tabletek.

2. Drugim krokiem w walce z pchłami jest zdezynfekowanie otoczenia psa. Tak jak wcześniej wspominaliśmy, wczesne stadia pcheł, czyli jaja i larwy bytują w otoczeniu psa. Należy uprać psie legowisko, wyczyścić dokładnie dywany i wykładziny. Nie należy zapomnieć o tapicerce samochodowej, jeśli przewozimy psa w aucie.

Jeśli w domu przebywają inne zwierzęta, należy procedurę powtórzyć odrębnie dla każdego zwierzaka.

3. Krok trzeci odrobaczenie. Pchły przenoszą wiele groźnych chorób, a jedną z najczęstszych jest zarażenie kolejnym pasożytem, tasiemcem.

Podsumowanie

Pchły są dość powszechne u naszych czworonogów i zapewne każdy właściciel zwierzaka miał z nimi kiedyś styczność. Jak w każdym przypadku najważniejsza jest szybka reakcja i podjęcie działań, które pozwolą pozbyć się naszemu pupilowi niemiłych lokatorów 😉

Mamy nadzieję, że ten artykuł okazał się pomocny a w razie dodatkowych pytań lub uwag zapraszamy do kontaktu. Możecie również dzwonić oraz pisać do nas. Postaramy się w miarę możliwości na wszystkie pytania odpowiedzieć 😉

Miłego weekendu!

Udostęnij dalej:

Nasza kadra