Złamanie kończyny psa

Start / Aktualności / Złamanie kończyny psa

Złamanie kończyny psa

11 lipca 2020

Opieka nad zwierzęciem to nie tylko przyjemne i beztroskie chwile. Bardzo często naszego podopiecznego spotykają niemiłe niespodzianki w postaci chorób, dysfunkcji czy chociażby złamań.

W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się jak wygląda diagnoza, leczenie i rekonwalescencja po tego typu kontuzji.

Nasz pacjent

Za przykład naszej dzisiejszej analizy posłuży świeży przypadek 9 letniego owczarka niemieckiego, który upadł ze schodów i połamał kłykieć przyśrodkowy kości ramiennej, lewej. Dla uspokojenia – piesek jest już po zabiegu, który przeszedł pozytywnie i wraca do zdrowia.

Diagnoza

Właściciel trafił do nas ze swoim psem, który utykał na lewą łapę i nie był w stanie normalnie chodzić. Najmniejsze dotknięcie łapy kończyło się oczywiście przenikliwym skowytem oznaczającym duży ból. Po zrobieniu prześwietlenia w naszym gabinecie okazało się to co było jasne od początku – złamana łapa.

Leczenie

W takim przypadku musimy bez zwłoki przystąpić do leczenia i usztywnienia łapy aby złagodzić nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne. Zabiegu chirurgicznego pod narkozą podjął się niezawodny lek. wet. Krzysztof Maciejek, który szybko i sprawnie usztywnił kończynę podczas zabiegu osteosyntezy. Polega on w dużym skrócie na redukcji i zespoleniu złamanej kości przy użyciu elementów z metalu obojętnego biologicznie.

Powrót do zdrowia

Pies po takim złamaniu powraca do pełni sił w okresie ok 4-6 tygodni (pod warunkiem, że ma ograniczony ruch a spacery są tylko na smyczy i pod pełną kontrolą właściciela). Oczywiście w czasie rekonwalescencji jakiekolwiek zabawy są kategorycznie zabronione. Musimy ten czas poświęcić psu i dbać o to aby nie wykonywał gwałtownych ruchów. Wspomagamy się w tym okresie antybiotykami oraz lekami uśmierzającymi ból podopiecznego.

W przypadku niepowikłanych złamań zwierzak wraca do pełnej sprawności. W tym przypadku niestety mieliśmy dodatkowo zwyrodnienia w stawie, które mogą utrudniać gojenie oraz zwiększają one dodatkowo ryzyko powikłań.

Czyli podsumowując, kluczem do sukcesu jest odpowiedzialny właściciel, osłona antybiotykowa i leki przeciwbólowe podawane przez okres ok. 2 tygodni.

 

Mamy nadzieję, że tego rodzaju wpisy spotkają się z Państwa pozytywnym odbiorem ;). Za ich pomocą chcemy przybliżyć naszą pracę i przygotować właścicieli na to co może ich czekać w przypadku pojawienia się opisywanego zdarzenia u swojego zwierzaka.

Standardowo – jeśli macie pytania lub uwagi zapraszamy do kontaktu. Możecie również dzwonić oraz pisać do nas. Postaramy się w miarę możliwości na wszystkie pytania odpowiedzieć 😉

Miłego weekendu!

Udostęnij dalej:

Nasza kadra