Wysokie temperatury kontra nasz pies

Start / Aktualności / Wysokie temperatury kontra nasz pies

Wysokie temperatury kontra nasz pies

27 czerwca 2020

Lato to jedna z najprzyjemniejszych pór roku. A jednak i ten słoneczny okres potrafi dać się we znaki zarówno nam – ludziom – jak i naszym czworonożnym przyjaciołom. Iście tropikalne temperatury, z którymi coraz częściej mamy do czynienia w okresie letnim to trudny czas przede wszystkim dla naszych kochanych futrzaków. Dlatego dziś podpowiadamy jak pomóc psu w upalne dni.

Psiaki podczas upalnego lata nie mają łatwego życia. Są pozbawione gruczołów potowych, a ich pokryta sierścią lub gęstym włosiem skóra nie ułatwia sprawy. Ich jedynym sposobem na ochłodzenie organizmu jest zianie. Warto zatem zapoznać się z kilkoma prostymi zasadami, dzięki którym dowiesz się jak pomóc psu w upalne dni.

Woda to podstawa

Kiedy słońce przygrzewa mocniej niż zazwyczaj, a słupek temperatury na okiennym termometrze zaczyna niebezpiecznie szybko wzrastać należy zwrócić szczególną uwagę na to, ile pije nasz pupil. Odpowiednie nawodnienie to podstawa podczas upałów, a odwodnienie może okazać się dla naszego ulubieńca bardzo niebezpieczne. Pijąc pupil nie tylko zaspokaja pragnienie, ale także się chłodzi. Ważne jest zatem to, by zapewnić psu stały dostęp do czystej, a przede wszystkim chłodnej wody.
Jeśli Twój ulubieniec nawet podczas upałów spędza dużo czasu na świeżym powietrzu – na przykład w ogrodzie – zadbaj o to, by znalazł tam dla siebie zacienione miejsce. Jeśli Twój psiak lubi wodę, możesz również pokusić się o zakup małego plastikowego basenu, w którym psiak będzie mógł się chłodzić.

Unikaj najgorszej spiekoty

Jeśli nie masz własnego ogródka i codziennie fundujesz swojemu ulubieńcowi dłuższy spacer, przeczekaj najgorszy upał, przesuwając przechadzkę na godziny poranne lub wieczorne.

Domowy komfort

Jeżeli Twój pies zostaje przez długi czas sam w domu, zadbaj o to, by zapewnić mu komfort, gdy temperatura wzrośnie. Możesz na przykład zostawić otwartą łazienkę, która zazwyczaj jest jedynym w pełni zacienionym miejscem w mieszkaniu a chłodne płytki z pewnością nieco ułatwią znoszenie „tropikalnych” warunków.

Dla ochłody

Jak pomóc psu w upalne dni? Warto schładzać pupila – na przykład kładąc na jego grzbiecie mokry, chłodny ręcznik lub delikatnie polewając go chłodną wodą. Pod żadnym pozorem nie wolno jednak gwałtownie zanurzać pupila w zimnej wodzie – wrzucać do przydomowego basenu, stawu czy jeziora. Tak nagłe obniżenie temperatury ciała może bowiem skutkować szokiem termicznym.
Obserwuj pupila, dbaj o to, by zawsze miał w zasięgu świeżą wodę i pod żadnym pozorem nie zostawiaj zwierzaka w samochodzie! Nawet wtedy, gdy parkujesz w cieniu i otworzysz wszystkie okna. To bardzo niebezpieczne dla jego życia i zdrowia!

Jak w każdej sytuacji najważniejsza jest rozwaga i rozsądek. Jeśli masz problemy ze swoim podopiecznym zadzwoń i zapytaj, napisz do nas lub po prostu odwiedź nas. Udanych wolnych chwil ze zwierzakami w te upalny okres! 😉

Udostęnij dalej:

Nasza kadra