Wypadanie sierści – Kiedy należy się niepokoić?

Start / Aktualności / Wypadanie sierści – Kiedy należy się niepokoić?

Wypadanie sierści – Kiedy należy się niepokoić?

8 sierpnia 2020

Wielu z was niepokoi się kiedy znajduje w domu więcej sierści niż zwykle. Nieodpowiednie jedzenie, zła pielęgnacja a może pogorszenie stanu zdrowia? Jakie są przyczyny nadmiernego wypadania sierści? Co ważne utrata sierści jest to proces fizjologiczny. Nasilenie linienia czyli utarty włosa obserwujemy przeważnie na wiosnę i jesienią. To co powinno nas martwić to sytuacje kiedy utracie włosów towarzyszą zmiany skórne lub przerzedzenia tzn. wyraźne często symetryczne obszary pozbawione znacznej ilości włosów.

Poszukajmy możliwych przyczyn

Zacznijmy od diety naszego czworonoga. Jeżeli stosujemy dietę przygotowaną w domu dobrze jest dodawać suplementy witaminowo-mineralne. To samo dotyczy karm niższej jakości tzn. karm „marketowych”. Zazwyczaj dobrze dobrany preparat znacząco poprawia stan okrywy włosowej naszego psa. Nie mniej istotny jest rodzaj kosmetyków których używamy do kąpieli. Koniecznie musi być to szampon przeznaczony dla psów gdyż mają one inne pH skóry niż ludzie. Zbyt częste kąpiele mogą niestety pogłębić problem i usunąć warstwę ochronną naskórka czyniąc go bardziej podatnym na przesuszanie i podrażnienia. Złota zasada to zachowanie umiaru w pielęgnacji, stosujemy kąpiele wtedy gdy są one konieczne.

Zdarzają się sytuacje w życiu naszego pupila kiedy zrzuca z siebie większe ilości sierści, często obserwujecie to podczas wizyty w naszym gabinecie kiedy stres daje o sobie znać, także podczas chorób nie tylko skórnych jakość włosa może ulec pogorszeniu.

Finalnie warto skorzystać z porady specjalisty

W sytuacji gdy poza wypadaniem sierści obserwujemy na zmianę koloru skóry, pojawiają się krosty lub obrzęki, gdy zmianom skórnym towarzyszy świąd. Duża część problemów spowodowana jest pasożytami, infekcjami o charakterze bakteryjnym lub grzybicznym, aczkolwiek problemy natury hormonalnej często objawiają się zmianami skórnymi.

Jak widzicie przyczna utraty włosa może być bardzo dużo dlatego bezpiecznej jest skonsultować z lekarzem nasze wątpliwości. W każdym przypadku poza leczeniem choroby podstawowej warto jest zwrócić uwagę na dietę i wzbogacić ją o kwasy omega-3 i omega-6, witaminę E, cynk i biotynę oraz regularnie stosować preparaty przeciwpasożytnicze.

 

Podsumowując

Nie lekceważmy nigdy jakichkolwiek niepokojących objawów. Jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy aby ocenić co się dzieje z naszym podopiecznym zapraszamy do nas, na diagnozę. Doświadczone oko lekarza może dać nam ulgę i sprawić, że przestaniemy się zamartwiać. Jeśli jednak zwierzak wymaga leczenia to im szybciej zostanie ono rozpoczęte, tym szybciej się zakończy sukcesem 😉 Życzymy zdrowia oczywiście!

Jeśli macie pytania lub uwagi zapraszamy do kontaktu. Możecie również dzwonić oraz pisać do nas. Postaramy się w miarę możliwości na wszystkie pytania odpowiedzieć 😉

Miłego weekendu!

Udostęnij dalej:

Nasza kadra