Usuwanie kamienia nazębnego u zwierzaków

Start / Aktualności / Usuwanie kamienia nazębnego u zwierzaków

Usuwanie kamienia nazębnego u zwierzaków

28 sierpnia 2020

Sanacja jamy ustnej to najczęściej przeprowadzany zabieg stomatologiczny u małych zwierząt.
Według badań ok 2/3 psów i kotów powyżej 2 roku życia cierpi na choroby przyzębia. Zatem jak widać odsetek pacjentów potrzebujących pomocy stomatologicznej jest bardzo wysoki.

Co ważne problemy z jamą ustną stanowią zagrożenie dla zdrowia całego organizmu.

Czym jest tak naprawdę kamień nazębny?

Kamień nazębny tworzy się na skutek reagowania ze sobą różnych substancji w jamie ustnej. Kamień jako taki nie jest chorobą a jedynie oznaką braku pielęgnacji i niewłaściwej higieny jamy ustnej.

Pozostałości pokarmu, ślina oraz komórki błony śluzowej jamy ustnej wiążą się z bakteriami tworząc osad utrzymujący się na powierzchni zębów. W sytuacji gdy taka powłoka utrzymuje się przez dłuższy czas odkładają się tam składniki mineralne, które utwardzają osad i tworzą kamień nazębny. Na skutek mechanicznego drażnienia dochodzi do powstawania ran i owrzodzeń.

Jak wygląda zabieg sanacji?

Zabieg sanacji jamy ustnej przeprowadzany jest za pomocą aparatu ultradźwiękowego. Aby sanacja mogła być prawidłowo wykonana, wymaga znieczulenia ogólnego. Po usunięciu płytki, bądź kamienia nazębnego wykonywane jest polerowanie zębów oraz ich dezynfekcja.
Po zabiegu przez kilka dni pozostawiamy jamę ustną w spokoju, dajemy czas na wygojenie przyzębia, po około 2 tygodniach możemy zacząć czynności pielęgnacyjne w domu.

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?

Najskuteczniejszym sposobem jest codzienne szczotkowanie zębów tj. usuwanie mechaniczne powstajacej płytki za pomocą szczoteczki oraz past przeznaczonych specjalnie dla psów i kotów.
Dla właścicieli, którzy nie są w stanie szczotkować zębów swoich pupili oferujemy preparat do smarowania w postaci żelu lub pasty.

Część z tych preparatów aplikujemy bez rozcierania na dziąsła a pies samodzielnie rozsmarowuje preparat językiem po całej jamie ustnej. Minimalna częstotliwość aplikacji tego typu środków to trzy razy w tygodniu.

Oczywiście można stosować odpowiednie przekąskismakołyki o ustalonych właściwościach lub inne dodatki do diety lub wody pitnej.

Jak kontrolować powstawanie kamienia?

Częstotliwość wizyt związanych z kontrolą przyzębia zależy od wieku i historii danego pacjenta. Zasadniczo u zwierząt młodych wykonujemy kontrolę co najmniej raz w roku.

U pacjentów starszych lub z predyspozycja do chorób przyzębia kontrole powinny odbywać się co 6 miesięcy.

Podsumowując

Zwierzęta mają w większości przypadków bardzo podobne schorzenia i dolegliwości do tych spotykanych u nas. Wymagają one pielęgnacji oraz naszego zaangażowania, czasu. Gdy dbamy o stan zdrowia naszego zwierzaka nie musimy korzystać z usług specjalistów. Zatem podchodźmy do swojego pupila tak samo jak do nas samych. Kontrolujmy je, pielęgnujmy i dbajmy o to abyśmy mogli cieszyć się zdrowiem długie lata 😉

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego oraz mailowego. Życzymy wszystkim miłego weekendu i do zobaczenia w kolejnym wpisie 😉

Udostęnij dalej:

Nasza kadra