Pandemia COVID-19 informacje oraz zasady funkcjonowania

Start / Aktualności / Pandemia COVID-19 informacje oraz zasady funkcjonowania

Pandemia COVID-19 informacje oraz zasady funkcjonowania

12 kwietnia 2020

W związku z pandemią koronawirusa i wywoływaną przez niego chorobą COVID-19 postanowiliśmy ustosunkować się do tej sytuacji oraz przedstawić kilka informacji oraz wytycznych odnośnie funkcjonowania naszej przychodni.

Część dotycząca pandemii i wirusa:

Wirus SARS-CoV-2, który jest przyczyną COVID-19, jest nietypowym koronawirusem, powodującym zakażenie dróg oddechowych u ludzi i różni się od wcześniej zidentyfikowanych koronawirusów zakażających ludzi lub pacjentów weterynaryjnych. Koronawirusy tworzą dużą rodzinę wirusów, w skład której wchodzi kilka podgrup wirusów, występujących powszechnie u ludzi, a także u innych ssaków, ptaków i gadów.
Koronawirusy alfa i beta (należą do nich m.in. koronawirusy wywołujące zwykłe przeziębienia u ludzi) zwykle zakażają ssaki, natomiast koronawirusy gamma i delta występują u ptaków i ryb. Powszechnie występujące koronawirusy powodujące choroby układu oddechowego lub pokarmowego u naszych pacjentów weterynaryjnych są koronawirusami alfa. Wiele popularnych koronawirusów wywołujących chorobę u zwierząt domowych, jak np. koronawirus jelitowy u kotów, to alfa koronawirusy. Wirus SARS-CoV-2, odpowiedzialny za obecną epidemię choroby układu oddechowego u ludzi, COVID-19, jest koronawirusem beta.
Jak dotąd nie są nam znane żadne doniesienia o przypadkach choroby układu oddechowego wywołanej wirusem SARS-CoV-2 u zwierząt domowych. Zgodnie z obecną wiedzą, COVID-19 jest chorobą występującą wyłącznie u ludzi i nie przewiduje się, aby mogło dojść do pojawienia się u zwierząt odwrotnej choroby zoonotycznej (przenoszenia wirusów z ludzi na zwierzęta) w rezultacie kontaktów z zarażonymi właścicielami.

Najnowsze informacji na temat epidemii COVID-19, a także przydatne informacje na temat zapobiegania i zwalczania COVID-19, można znaleźć na następujących stronach internetowych.

Część dotycząca zasad funkcjonowania naszej przychodni:

Prosimy o zapoznanie się z poniższymi zasadami i o stosowanie się do nich.

  1. Prosimy o zastosowanie się do zasady ,,1 właściciel – 1 zwierzę” – przychodzimy w pojedynkę, a nie całymi rodzinami!
  2. Dzieci i osoby starsze zostają w domach – w przypadku osób starszych poprosimy o pomoc sąsiadów lub rodzinę w doprowadzeniu zwierzaka gdy musi się on u nas pojawić – mile widziane było by w takim wypadku wypisanie objawów na kartce.
  3. Do gabinetu wchodzi jedna osoba.
  4. W poczekalni przebywa jedna osoba – gdy ktoś jest wewnątrz poprosimy o czekanie przed wejściem.
  5. Osoby, które są przeziębione lub w trakcie rozwijającej się infekcji prosimy by zostały w domach.
  6. Jeśli jest taka możliwość przed wejściem do przychodni prosimy o użycie preparatów antybakteryjnych/ dezynfekujących ręce.
  7. Większość płatności prosimy dokonywać za pomocą kart płatniczych.
  8. W gabinecie unikajmy rozmów niepotrzebnych – niedotyczących obecnego stanu zdrowia pacjenta – wirus przenosi się drogą kropelkową, także w trakcie mówienia.

Pamiętajcie Państwo, że jeśli my zachorujemy nie będzie opieki dla waszych sierściuchów!

Za niedogodności przepraszamy, prosimy o wyrozumiałość oraz życzymy Państwu i waszym podopiecznym dużo zdrowia i spokoju.

Pozdrawiamy serdecznie ekipa Trio-vet

Udostęnij dalej:

Nasza kadra