Zwierzęta tak jak ludzie starzeją się. W większości przypadków żyją krócej od nas. Warto jest mieć wiedzę z zakresu etapów dojrzewania oraz komplikacji związanych z danym wiekiem. W tym wpisie przyjrzymy się naszym kotom i schorzeniom jakie mogą je dotknąć.
Ile żyją tak w ogóle koty?
W medycynie weterynaryjnej o kocich seniorach mówimy, gdy koty kończą 10-12 lat, zaś o pacjentach geriatrycznych, gdy kończą 14-15.
Ciekawostka – Najstarszy kot świata miał ponoć 33 lata.
Kot w dobrej formie może spokojnie dożyć około 20 lat! Nasza w tym głowa, aby odpowiednio o niego dbać i sprawić aby towarzyszył nam jak najdłużej.
Co może dokuczać kotu wraz z wiekiem?
Przyjrzyjmy się zatem szczegółom starzenia się typowego kota. Wraz z wiekiem zwiększa się szansa na pojawienie się chorób, schorzeń i dolegliwości. Warto mieć świadomość co może nas w przyszłości czekać. Wielu schorzeniom jesteśmy w stanie zapobiec lub odwlec w czasie poprzez prawidłową dietę czy opiekę nad kotem.
Kot w podeszłym wieku może mieć różnorodne problemy zdrowotne takie jak:
1. Choroby endokrynologiczne – z wiekiem rośnie ryzyko nadczynności tarczycy u kotów, często nie daje objawów ale jest groźne dla źycia kota, zaburza pracę serca, nerek i może być przyczyną nadciśnienia
2. Cukrzyca – w przypadku zwierząt z nadwagą istnieje ryzyko rozwoju cukrzycy (podobnie jak u ludzi)
3. Choroby przyzębia – zapalenia dziąseł i kamień nazębny, który odkłada się latami, powoduje utratę apetytu a wtórnie powoduje nadkażenia całego organizmu
4. Niewydolność narządów – niektóre narządy „zużywają” się szybciej niż inne. Starsze koty są w grupie ryzyka niewydolności nerek i stłuszczenia wątroby
5. Choroby zwyrodnieniowe stawów – koty stają się mniej ruchliwe, niechętnie się poruszają. Co to oznacza dla nas? Dbajmy, aby kuweta przynajmniej jeden rant miała wyraźnie niższy (kotu będzie łatwiej wejść). Pamiętajmy też o wygodnym podłożu w kuwecie – miękkim, aby nie dokuczał nadwrażliwym kocim opuszkom. Ważne jest także, aby dostęp do kocich miejsc położonych wyżej (półki, kredens, miejsce w szafie) był ułatwiony. Dodatkowy niższy drapak też przyda się kotu, który może z wiekiem mniej wskakiwać na wysokości.
Dodatkowo pamiętajmy …
Koty z wiekiem mogą gorzej trawić, ich metabolizm może być wolniejszy. Nie zaniedbujmy najlepszej możliwej karmy dla kota. Im bogatsza, im więcej mikroelementów zawiera, tym lepiej będzie odżywiać też koci mózg, który z wiekiem także pracuje na nieco niższych obrotach. Być może z wiekiem nasz kot będzie preferował zamiast suchej karmy – mokrą, która łatwiej jest jeść. Dbajmy o dostęp do takiej oraz kontrolujmy stan uzębienia i dziąseł – z wiekiem słabną i wymagają szczególnej opieki. Kot, który ma jakiekolwiek problemy w jamie ustnej może mniej chętnie jeść, słabnąć, izolować się, zacząć chorować poważniej.
Pamiętajmy także o zmianach związanych z procesem starzenia się mózgu i bądźmy wyrozumiali dla naszych podopiecznych. Zwierzaki mogą potrzebować więcej snu, więcej czasu niż zwykle spędzą na pielęgnacji czy odpoczynku w pozycji leżącej. Częste nocne nawoływania, długotrwałe miauczenie (które wcześniej nie występowało) będzie świadczyć o zmianach zdrowotnych, ale też o zaburzeniach zachowania związanych z wiekiem właśnie. Stare koty nierzadko mylą pory dnia.
Coroczna kontrola krwi i moczu to podstawa, która może na wczesnym etapie pomóc wykryć początki choroby. Koty – zwłaszcza starsze osobniki, rzadko pokazują objawy chorobowe. Niestety przez to dość późno orientujemy się, że zdrowie szwankuje. Często gdy jest zbyt późno, aby wdrożyć obiecujące leczenie. Coroczna regularna kontrola po 8 roku życia pozwoli szybciej pomóc kotu w potrzebie.
Podsumowując
Każde zwierze to przede wszystkim obowiązek na wiele lat. Pamiętajmy o tym! Są oczywiście przypadki niezależne od nas i naszej opieki ale wielu z nim jesteśmy w stanie wyjść na przeciw wcześniej. Dzięki temu ewentualne leczenie w przyszłości może być mniej uciążliwe dla kota albo w ogóle nie wystąpi konieczność podawania leków. Możemy oczywiście wydłużyć życie naszego zwierzaka, który staje się pełnoprawnym członkiem rodziny.
Dbajmy zatem o naszych małych towarzyszy, badajmy się regularnie i podchodźmy do nich oraz ich zdrowia tak samo jak do swojego.
Jeśli macie pytania lub uwagi zapraszamy do kontaktu. Możecie również dzwonić oraz pisać do nas. Postaramy się w miarę możliwości na wszystkie pytania odpowiedzieć 😉
Miłego weekendu!