Ostatnie tygodnie nie były łatwe dla nikogo. Zmuszeni byliśmy razem z naszymi zwierzętami do ograniczonego kontaktu ze światem zewnętrznym. Teraz gdy mamy możliwość wyjścia na dłuższy spacer musimy zwrócić uwagę na kolejne zagrożenie – kleszcze.
W tym roku możemy zaobserwować nasilone występowanie tych pajęczaków a co za tym idzie musimy się odpowiednio to tego spotkania przygotować. Kleszcze same w sobie nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia ale są bardzo często nosicielami chorób (choroby odkleszczowe). Dlatego też zarówno my jak i nasze pupile powinniśmy stosować preparaty, które niwelują możliwość nieprzyjemnego spotkania.
Kiedy kleszcze są najbardziej aktywne?
Aktywność kleszczy rozpoczyna się już wiosną a kończy się gdy średnia temperatura powietrza spadnie poniżej 5°C. Niestety ostatnie lata nie rozpieszczają nas i Ci drobni krwiopijcy towarzyszą nam coraz dłużej. Spotykamy je już nawet w okolicach zimy (szczególnie gdy ostatnie są tak ciepłe). Są one bardzo odporne zarówno na niesprzyjające warunki środowiska jak i na głodowanie. Dlatego też tak ciężko się ich pozbyć.
Gdzie możemy je spotkać?
Powszechne przekonanie mówi o tym, że możemy zostać zaatakowani przez kleszcza głównie w lesie. Sądzi się też, że atakują nas z góry, spadają gdy przechodzimy pod drzewami. Niestety jest to nieprawda i wiele odmian kleszczy mieszka wśród traw i łąk. Dlatego też możemy przynieść małego pasażera na sobie bądź naszym psie nawet ze spaceru na pobliskim blokowisku. Dodatkowo kleszcz jest bardzo odporny i potrafi przeżyć na naszym ubraniu wiele dni. Wtedy też może zaatakować nas albo nawet te zwierzęta, które nie wychodzą na spacery.
Jak uchronić naszego pupila od kleszcza?
Ludzie mają wiele możliwości aby zmniejszyć prawdopodobieństwo spotkania kleszcza na swojej drodze (ubranie zakrywające większość naszego ciała, jasny kolor ubrań jest także mniej widoczny dla kleszcza a dodatkowo możemy korzystać z wielu preparatów odstraszających).
W przypadku zwierząt mamy głównie do dyspozycji rozwiązania farmakologiczne. Do dyspozycji mamy m.in.:
- krople typu spot-on (nakrapiamy na nieowłosioną skórę)
- spraye do wtarcia w sierśc
- obroże
- tabletki
Wybór odpowiedniej metody zależy od wielu czynników. Dobrze jest stosować kilka metod jednocześnie lub po prostu sprawdzić, która forma jest dla nas najwygodniejsza oraz dla naszego zwierzaka. Niektóre metody (np. krople spot-on) wymagają reaplikacji co 4 tygodnie.
Preparaty dzielimy na te, które mają kontakt ze skórą jedynie (krople, spraye, obroże) oraz te, które musimy zaaplikować pupilowi doustnie. Pierwsze odstraszają atakujących intruzów a drugie sprawiają, że nawet gdy dojdzie do ugryzienia kleszcz umiera zanim wpuści toksyny mogące zatruć naszego podopiecznego.
Zwykłe właściciele czekają na rozpoczęcie profilaktyki do momentu pojawienia się zagrożenia. Najbardziej skuteczną metodą jest wyprzedzenie tego okresu (mowa głównie o kroplach spot-on).
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, masz dodatkowe pytania bądź po prostu chcesz umówić się na profilaktykę przeciw kleszczową Twojego podopiecznego napisz do nas lub zadzwoń a pomożemy 😉 Zapraszamy też do sekcji porady gdzie dzielimy się z Wami dodatkową wiedzą za zakresu opieki nad zwierzętami.